Projeler / Hijyen Hatları Projeler ve Uygulama

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı Mutfağı / Ankara

Ürünümüz Çift Turnikelidir, Birinci turnikede bulunan çift çanak hazneye personel iki elini uzatır ve sabun almadan turnike açılmaz. Sabun alan personel elini yıkamak mecburiyetin kalır. Elini yıkarken ayak altında bulunan ızgaralı havuz ise ayağa dezenfektan teması sağlar. İkinci Turnike ise iki eli dezenfekte etmeden geçişe izin vermez.

Ürün özel üretimdir. Gerekirse yatay fırçalı, yatay ve dikey fırçalı olarak ve aynı zamanda çift evyeli olarak üretilebilir

Kara Harp Okulu Merkez Mutfağı / Ankara

Askeri kurumlara özel projelerimizden biridir. Hijyen hattı kurulurken dikkat edilmesi gereken hususların başında personel giriş ve çıkışını ayrı ayrı yönlendirmek gerekmektedir.

Hammadde girişi ve mamül çıkışı, aynı zamanda personelin giriş ve çıkışlarını kontrol etmek için her işletme kurum ve kuruluşa ayrı ayrı projlendirmek gerekmektedir. Bura görmüş olduğunuz üründe ise personel zorunlu olarak hijyen hattına yönelmekte olup, yemek çıkışları ise turnikelerden sağlanmaktadır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı / Ankara

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Mutfağına yapmış olduğumuz hijyen hattı, burada daha önce projelendirildi ve personel girişi ve çıkışı ayrı kapılardan yapıldı.

Personel hijyen hattından geçiş yapmadan mutfağa girememektedir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı / Ankara

2 Adet Evyeli Turnikeli El ve Ayak Dezenfektan hattı kurulumu yapılmıştır. Kurulumdan önce ölçü alınmış olup, personel giriş ve çıkışı ayrılarak projelendirilmiştir.

Ana giriş kapısında personelin hijyen hattından giriş yapmadan mutafağa girmesi tamamen engellenmiş olup yemek çıkışları farklı bir çıkışa yönlendirilmiştir.

1. Komando Tugayı / Kayseri

Kayseri 1. Komando tugayı hijyen hattı projesi ve uygulaması.

Personel mutfağa girişte zorunlu olarak hijyen hattına yönlendirilmektedir. Hijyen hattından personel mutfağa giriş yapmaktadır. Çıkışlar ise diğer taraftan çıkış turnikesinden yapılmaktadır. Yemek dağıtım saatlerinde ise açılır kanatlı kapı kilidi açılıp yemek dağıtımı yapılmaktadır. Yemek dağıtımından sonra ise bu kapı kilitlenmektedir. .

4 Kolordu Komutanlığı Eşref Akıncı Kışlası / Ankara

4. Kolordu Komutanlığı Eşref Akıncı kışlasına kurulumu yapmış olduğumuz hijyen hattı.

Hattın üzerinde jvd expair marka (antibakteriyel jet) el kurutma makinesi bulunmaktadır.

Maliye Bakanlığı Mutfağı / Ankara

Maliye Bakanlığı mutfağına yapmış olduğumuz proje ve hijyen hattı kurulumu

Personel mutfağa girişte zorunlu olarak hijyen hattına yönlendirilmektedir. Ürünümüz girişte el yıkama kullanılmadan turnike açılmasına izin vermemektedir. Çıkış için ise ayrıca turnike ilave edilmiş olup çıkışlar bu turnikeden gerçekleşmektedir.

Nestle - Karacabey Bursa

Personel sayısı fazla olan her işletmeye ayrı ayrı proje yapılıp daha sonra uygulama yapılmaktadır.

Style Switcher

Predefined Colors

Layout Style

Background Image

Background Color

Reset